آینده | به بهانه شنبه ای که گذشت

شنبه ای که گذشت روز جهانی آمار بود! علمی که میتونم بگم واقعا در ایران مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته. 

کاربرد آمار در اکثر ادارات و نهادهای دولتی در حد شمردن و رسم کردن دو تا نمودار سادست که بگن فلان چیز زیاد شده یا کم شده! در سطوح کلان همیشه اعداد و ارقام اشتباه هستن و یا اگه درست باشه مورد آماربافی واقع میشن. کسانی که داده ها رو جمکع آوری می کنن و یا اونها رو تحلیل می کنن شاید جایگاه چندانی نداشته باشن در مجموعه ی کاریشون.  جالبه بدونین بالاترین حقوق رو در سازمان ملل مسئول آمار میگیره و این نشون میده چقدر آمار مهم و حیاتی هست.

آمار علمی پیشبینی و برآورد هست، نه پیشگویی و جادو! آمار به طرز ناباورانه ای با احتمالات آمیخته شده، علمی که شاید واقعا کمتر رخدادی رو قطعی تلقی کنه. پس قرار نیست پیش بینی هایی که توسط علم آمار بیان میشه صد در صد درست باشه، اونها همیشه امکان و احتمال خطا رو در نظر میگیرن. و البته این مساله نباید باعث بشه که از پیشبینی های این علم دلسرد بشیم. به هر حال اونها همیشه تا حدود بالایی، درست برآورد می کنن و منطق اینطور حکم میکنه که بهش عمل کرد و ریسک این عمل رو پذیرفت.

آمار و احتمالات علمی وسیع تر، شیرین تر و عجیب تر از این حرف هاست و کاربردهای زیادی در زندگی و کسب و کار ما داره! پس اگر دارید یک کسب و کار جدید راه میندازین و یا مدیر یک مجموعه هستین از به کار بردن علم آمار و کارشناس آمار برای بالابردن بازدهی کارتون غافل نشین.

 

 

 


 

 

 

 

هر هفته یکشنبه راس بیست و سی دقیقه به روز میشم.

ابراهیم عطائی

ابراهیم عطائی، زاده ی یازدهم اردیبهشت سال 70 خورشیدی در بیرجند است. وی دوران ابتدایی خود را در شهر تربت جام سپری و درسال 81 به زادگاه خود بازگشت. از همان دوران به طور خودخوان به مطالعه در حیطه ی نجوم آماتور پرداخت. دیپلم رشته علوم ریاضی-فیزیک را در سال 87 دریافت کرد. در سال 88 با ورود به موسسه علوم آسمان مهر فعالیت های نجومی خود را بطور تخصصی تر پیش گرفت. علاقه ی وی بیشتر در حوزه اخترزیست شناسی، عکاسی آسمان شب، نجوم آماتور و آموزش آن است. وی دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در رشته آمار می باشد و به کاربرد این علم در سایر علوم علاقه بسیار دارد. از جمله مسئولیت های علمی وی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر عضو هیئت موسس کانون نجوم سپهر دانشگاه ملی بیرجند نویسنده سایت علم بازار مدیریت پروژه کشوری اطلس راهبردی نجوم مقدماتی دبیر علمی همایش های ماهانه علمی ایران مدرس نجوم مقدماتی و عکاسی نجومی عضو سابق دیپارتمان اخترزیست شناسی آیوتامی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *