انیگما

حدود دو هفته پیش فیلم بازی تقلید که نشان دهنده بخشی از زندگی آلن تورینگ پدر علم کامپیوتر هست رو دیدم و درست در اولین دقایق فیلم دوباره نبوغ آلمان ها در طی جنگ جهانی دوم منو متعجب کرد! واقعا آلمان تا چه جاهایی که پیشرفت نکرده بوده …

چیزی که باعث تعجبم شد، این بود که آلمان ها برای ارتباطات رادیویی خودشون از یک دستگاه رمزنگار اسفاده می کردن بنام انیگما که مدل های مختلفی داشته! این دستگاه هر حرف از پیغام رو طی تنطیماتی خاص به حرف دیگه ای رمزنگاری می کرده. بدیهیه که شنود یک سری حروف بی ربط از طریق رادیو به دشمنان آلمان هیچ کمکی نمی کنه. پس اونها مجبور به استخدام افرادی شدن که بتونن راه حلی برای هک تنظیمات انیگما پیدا کنن! تنظیماتی که روزی از یک مرتبه تا سه مرتبه تغییر می کرد. و این دلیلی شد برای ساخت ماشین رمزشکن آلن تورینگ که به یاد دوست دوران بچگیش اسمش رو کریستوفر گذاشته بود. چرا که تنظیمات انیگما صد و پنجاه و نه میلیون میلیون میلیون حالت مختلف داشت و خوشبختانه تورینگ به این موضوع واقف بود و معتقد بود که ماشین رو باید با ماشین شکست داد.

سه مورد بود که وقت دیدن این فیلم به ذهنم خطور کرد: اولی نبوغ جنگی آلمان ها، دوم پشتکار فراوان آقای تورینگ و تیم همراهش برای رمز گشایی از انیگما و سوم اینکه چرا ما در دوران هشت سال جنگ تحمیلی از تجهیزات مشابه استفاده نکردیم؟ واقعا چرا؟

سرنوشت آلن تورینگ در نهایت بنطر من بسیار غم انگیز بود. عده ای معتقدن که اون دست به خود کشی زده و عده ای دیگه هم معتقدن بر اثر خوردن سیبی مسموم به سیانور بدست ماموران امنیتی کشته شده. هرچی که هست، اصلا پایان خوشی برای یک نابغه به حساب نمیاد.

در نهایت این چند جمله پایانی فیلم واقعا تاثیر گذار بود:

 • در ۷ ژوئن ۱۹۵۴ آلن تورینگ در حالی به زندگی خود پایان داد که تنها ۴۱ سال داشت.
 • در سال ۲۰۱۳ ملکه انگلستان از دستاوردهای بی‌نظیر او تقدیر کرد.
 • مورخان تخمین می‌زنند با شکستن رمز انیگما، زمان جنگ دو سال کوتاه‌تر و جان ۱۴ میلیون نفر نجات داده شد.
 • این موضوع بیش از ۵۰ سال جزو اسرار دولتی باقی ماند.
 • کار تورینگ الهام‌بخش نسل‌های تحقیقاتی شد که دانشمندان آن را ماشین‌های «تورینگ» نامیدند.
 • و ما امروزه به آنها «کامپیوتر» می‌گوییم.

دیدن این فیلم رو قویاً توصیه می کنم.

ابراهیم عطائی

ابراهیم عطائی، زاده ی یازدهم اردیبهشت سال 70 خورشیدی در بیرجند است. وی دوران ابتدایی خود را در شهر تربت جام سپری و درسال 81 به زادگاه خود بازگشت. از همان دوران به طور خودخوان به مطالعه در حیطه ی نجوم آماتور پرداخت. دیپلم رشته علوم ریاضی-فیزیک را در سال 87 دریافت کرد. در سال 88 با ورود به موسسه علوم آسمان مهر فعالیت های نجومی خود را بطور تخصصی تر پیش گرفت. علاقه ی وی بیشتر در حوزه اخترزیست شناسی، عکاسی آسمان شب، نجوم آماتور و آموزش آن است. وی دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در رشته آمار می باشد و به کاربرد این علم در سایر علوم علاقه بسیار دارد. از جمله مسئولیت های علمی وی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر عضو هیئت موسس کانون نجوم سپهر دانشگاه ملی بیرجند نویسنده سایت علم بازار مدیریت پروژه کشوری اطلس راهبردی نجوم مقدماتی دبیر علمی همایش های ماهانه علمی ایران مدرس نجوم مقدماتی و عکاسی نجومی عضو سابق دیپارتمان اخترزیست شناسی آیوتامی

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. فاطمه گفت:

  چقد جذاب!

 2. فوق العاده بود این فیلم
  ممنون از سایت عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *