خام بخور! | برای نیمه ی تیرماه

برام خیلی جالب بود که ایرانیان ما جشنی داشتن به نام خام خواری! و از قدیم الایام به این مقوله اهمیت می دادن.

طوری که من خوندم رژیم خام خوار ها یا خوام گیاهخوارها بی شباهت به رژیم غذایی گیاه خوارها نیست ولی فرقی که داره اینه که این افراد غذاهاشون رو نپخته و به همون صورتی که از طبیعت برداشت می کنن مصرف می کنن. به افرادی خام گیاهخوار گفته میشه که حداقل هفتاد و پنج درصد رژیم غذاییشون رو مواد غذایی و غیرحیوانی خام تشکیل بده. و تعریفی هم که از غذای خام هست اینه که به غذایی گفته میشه که بیشتر از ۴۶ درجه سانتیگراد حرارت ندیده باشه و حتی در فریزر هم قرار داده نشده باشه! با این تفاسیر فکر کنم هموطنان عزیزمون در اهواز و خوزستان و اون طرفا کلا نمیتونن خام خواری بکنن! همش دمای هوا بالای پنجاه درجست ظاهرا!!! 

دلیل این جشن در ایران باستان دوری از غذاهای حیوانی و پختنی ها گفته شده و اینکه عاملی باشه برای حفظ سلامتی انسان. گفته میشه در مواد غذایی خام آنزیم هایی وجود داره که با ترکیب با آنزیم ها تولید شده توسط بدن ما میتونه به راحتی هضم بشه و برای سلامتی هم کاملا مفیده.

غذا ها شامل انواع میوه جات، غذای اصلی انواع سبزیجات و آجیل و خشکبار مانند گردو، پسته، فندق، بادام، انواع جوانه‌ها از قبیل جوانه گندم، عدس، ماش، نخود، سویا و مواد قندی مثل عسل، کشمش، خرما، انجیر و شکر قهوه‌ای و … است که به صورت خام و طبیعی مصرف می‌ کنن.

خام گیاهخوارها معتقدن که:

  • غذا های خام حاوی آنزیم هایی هستند که عمل هضم غذا را در بدن تنظیم می کنه.
  • حرارت دادن یا فریز نمودن غذا این آنزیم هایش را نابود می‌کند.
  • مصرف غذا بدون وجود این آنزیم ها در دراز مدت سبب مسمومیت بدن، زیاده روی در مصرف غذا ودر نهایت منجر به چاقی میشه.
  • غذا های خام نسبت به غذا های پخته، مواد مغذی بیشتری دارن.

 

دارم به این فکر میکنم که با توجه به وضع اقتصادی و گرونی مواد گوشتی واقعا شاید حتی اگه اعتقادی هم به این رژیم غذایی نداشته باشم، مجبور باشم بهش روی بیارم …

 

 

 


 

 

 

 

سعی می کنم هر هفته یکنبه راس بیست و سی دقیقه به روز بشم.

ابراهیم عطائی

ابراهیم عطائی، زاده ی یازدهم اردیبهشت سال 70 خورشیدی در بیرجند است. وی دوران ابتدایی خود را در شهر تربت جام سپری و درسال 81 به زادگاه خود بازگشت. از همان دوران به طور خودخوان به مطالعه در حیطه ی نجوم آماتور پرداخت. دیپلم رشته علوم ریاضی-فیزیک را در سال 87 دریافت کرد. در سال 88 با ورود به موسسه علوم آسمان مهر فعالیت های نجومی خود را بطور تخصصی تر پیش گرفت. علاقه ی وی بیشتر در حوزه اخترزیست شناسی، عکاسی آسمان شب، نجوم آماتور و آموزش آن است. وی دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در رشته آمار می باشد و به کاربرد این علم در سایر علوم علاقه بسیار دارد. از جمله مسئولیت های علمی وی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر عضو هیئت موسس کانون نجوم سپهر دانشگاه ملی بیرجند نویسنده سایت علم بازار مدیریت پروژه کشوری اطلس راهبردی نجوم مقدماتی دبیر علمی همایش های ماهانه علمی ایران مدرس نجوم مقدماتی و عکاسی نجومی عضو سابق دیپارتمان اخترزیست شناسی آیوتامی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *