صفحه میرزا محمد ابراهیم عطائی ( دبیرچی )

مجموعه برداشت ها، خاطرات و آموزش های ابراهیم عطائی

در دنیا شیوه های مختلفی برای برقراری ارتباط وجود داره، که مهم ترین اونها صحبت کردن با همدیگه هست. و در عین همین صحبت کردن مهم ترینش صحبت کردن به زبان‌های خودت هست، زبان مادری! مثلا یک ایرانی شاید نتونه حق مطلب رو به انگلیسی ادا کنه، اما بدون شک میتونه تمام منظورش رو به فارسی بازگو کنه …

حتی در‌سطوح محدود تر! من بیرجندی ترجیح میدم با یک بیرجندی دیگه هم‌صحبت بشم، چرا که حرف همدیگه رو بهتر میفهمیم و از اصطلاحات رایج در گویشمون آگاهی بیشتری داریم و راحت تر باهم حرف می زنیم! بدیهیه که در این حد راحت نمیتونم با سایر اقوام و نژاد ها هم صحبت بشم چون یه جاهایی ممکنه حرف هم دیگه رو واقعا درک نکنیم …

اینا شاید همش معجزه زبان مادریه! زبانی که از بدو تولد و حتی قبل از تولد خود باهاش آشنایی پیدا می کنیم. و استفاده از این زبان مادری بهترین و راحت ترین راه برای برقراری ارتباط با دنیا هست!

مثلا اینکه وقتی یک لهجه ی آشنا توی یک شهر غریب به گوشت میخوره، سر بر می گردونی و دنبال صاحب صدا میگردی! خودش‌میتونه از‌معجزات زبان مادری باشه.

دوم اسفند روز جهانی زبان مادری هست. نمی تونم در این روز دقیقا چیکار می کنن یا بطور واضح تر جز گذاشتن همایش و این حرفا چیکار می کنن؟ ولی بیاین حداقل به این بهانه در خصوص زبان مادریمون و کاربردهایش کمی فکر کنیم.

 

 


 

 

هر هفته یکشنبه راس بیست و سی دقیقه به روز میشم.

پ.ن: عکس بدون واتر مارک پیدا نکردم. دیگه به بزرگی خودتون ببخشین. اگرم نبخشیدین بازم اهمیتی نداره، التماس نمیکنم! ?

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *