صفحه میرزا محمد ابراهیم عطائی ( دبیرچی )

مجموعه برداشت ها، خاطرات و آموزش های ابراهیم عطائی

بیشتر مردم وقتی با این سوال مواجه میشن که چرا در تابستان هوا گرمه و بالعکس در زمستان هوا سرده، جوابشون اینه که، چون زمین در تابستان به خورشید نزدیک تره و در زمستان از اون دورتره! این جواب نه تنها غلطه بلکه کاملا برعکسه! میخواید باور کنید یا نه، زمین در فصل زمستان فاصله کمتری با خورشید داره و اتفاقا سیزدهم دیماه امسال یعنی چند روز بعد از انتشار این مطلب، ساعت هشت و پنجاه دقیقه صبح به وقت ایران، سیاره ی ما به نزدیک ترین فاصله خودش از خورشید میرسه و این مقدار رو از متوسط فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتر از خورشید به ۱۴۷٬۰۹۸٬۲۹۰ کیلومتر میرسونه!

حالا در کمال تعجب می بینین که ما درست در زمانی که سیارمون در نزدیک ترین حالت خودش به خورشید قرار داره، داریم سردترین روزهای سال رو تجربه می کنیم. در حالی که درست زیر پای ما و در نیمکره جنوبی، مردمانش در حال سپری کردن گرم ترین روزهاشون در فصل تابستون هستن! برای توجیه این مساله تنها یک دلیل وجود داره اونم انحراف ۲۳٫۵ درجه ای محور زمینه که انگار کمی سر زمین رو کج می کنه تا نور خورشید با زاویه بتابه و درست همین کم و زیاد شدن زاویه خورشید هست که تعیین میکنه چرا تابستون گرمه و زمستون سرد؟ چرا هوا در بهار معتدله و رو به گرما میره و در پاییز باز هم هوا معتدله ولی ره به سرما میره؟ چون به علت همین زاویه انحراف زمین، خورشید در تابستون مدت زمان بیشتری در آسمونه و در زمستون بالعکس …

دنیا به طرز عجیبی خیلی قابل درکه فقط برای درک کردنش باید اون علم و اشتیاق لازم رو داشته باشیم! در روزهای حضیض مداری زمین ( کوتاهترین فاصله زمین تا خورشید) بهتون خوش بگذره رفقا!

 

 

 


 

 

 

هر هفته یکشنبه راس بیست و سی دقیقه به روز میشم.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *