صفحه میرزا محمد ابراهیم عطائی ( دبیرچی )

مجموعه برداشت ها، خاطرات و آموزش های ابراهیم عطائی

نمی دونم چرا یاد این مصرع افتادم که میگه: ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند

خورشید و زمین و سایر اجرام سماوی هم در حرکت هستن و به سوی تقدیرگاه خودشون روانه.

هر روز صبح که سر ساعت معینی از خواب بیدار میشم  ارتفاع خورشید رو توی آسمون اندازه میگیرم. این روز ها مدام داره بیشتر ارتفاع میگیره و زمین گرم تر و گرم تر میشه! اونم توی این ماه رمضون! آخه خدایا انصافت کجا رفته؟؟ 

البته باید بدونیم این خورشید نیست که در حال ارتفاع گرفتنه، خورشید نسبت به ما ثابت هست و این ما هستیم که به گرد خورشید در حال گردشیم، گردشی که باعث به وجود آمدن چهار فصل در منطقه جعرافیایی ما میشه. در حقیقت این تغییر زاویه تابش خورشید هست که باعث میشه گرما زیادتر احساس بشه یا کمتر محسوس باشه. هر چی زاویه تابش نور خورشید زیادتر باشه یعنی خورشید ارتفاع بیشتری در آسمون داره و این بعنی مدت زیادتری در آسمون هست و این یعنی روزها مدام طولانی تر میشه و همه اینها باعث میشه گرما بیشتر از پیش احساس بشه.

امسال روز سه شنبه بتاریخ سی ام خردادماه ساعت هفده و پنجاه و شش دقیقه زمین در نقطه انقلاب تابستانی قرار میگیره. در این روز ایرانیان جشنی با نام چله تموز رو داشتن که همراه با خیلی از مراسم باستانی به فراموشی سپرده شد اما هنور چله تمور در جنوب خراسان و در شهر بیرجند تا حدودی زنده نگه داشته شده و تاحدودی مشابه شب یلدا برگزار میشه.

قدر این وقایع نجومی رو بدونین! هر کردومشون می تونن در بقای حیات ما اثر چشمگیری داشته باشن، مصداق مصرع صدرالاشاره که کاملش اینه:

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند / تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

وجود باد و ابر و بارون، قرار گرفتنمون در کمربند حیات، وجود یک ماه در آسمون بالا سرمون و خیلی چیزهای دیگه که حتی اندکی فکر کردن بهش آدم رو متحیر می کنه! این انقلاب رو با تموم وجودتون احساسش کنین!

آسمون رو فراموش نکنین و از بلندترین روز سال نهایت استفاده رو ببرین چون تا سال بعد دیگه تکرار نمیشه! یادتون باشه در شورش گرما خورشید بیشتر از همیشه سخاوتمند میشه و با ما میمونه! پس از آسمون آبی استفاده کنین و از شب پرستاره ی بعدش لذت ببرین.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *