قاره هشتم

و واقعا گاهی اوقات آدم خبرایی رو می شنوه که باور نمی کنه بازم جای کار کردن داشته باشه! کشف هشتمین قاره! واقعا فکر می کردین روی کره ی زمین که اینقدررررر برای ما شناخته شدست قاره ای به وسعت پنج میلیون کیلومتر مربع وجود داشته باشه؟؟؟

یکی از شگفت آور ترین اخباری بود که طی این مدت شنیدم …

«زیلندیا سرزمین بزرگی است که تقریباً به طور کامل در جنوب غربی اقیانوس آرام مستقر شده است. این سرزمین که به گفته دانشمندان تمامی ویژگی های یک قاره را دارد، چندان هم برای ما ناشناخته نیست. چندین کوه مرتفع و جزیره کوچک بالاتر از سطح آب قرار دارند که ما آنها را با نام کشور نیوزلند (یا زلاندنو) می شناسیم.  براساس مقاله ای که در انجمن زمین شناسی آمریکا منتشر شده است، محققان اعلام کرده اند که وسعت این قاره ۵ میلیون کیلومتر مربع است، یعنی دو سوم وسعت قاره همسایه، استرالیا. 
۹۴ درصد این منطقه در زیر آب قرار دارد و تنها چند جزیره و سه خشکی بزرگ بالاتر از سطح آب هستند: نیوزلند شمالی، نیوزلند جنوبی و کالدونیای جدید.

ممکن است تصور کنید که بالاتر بودن از سطح آب یک معیار اساسی برای قاره بودن است، اما محققان معیارهای متفاوتی دارند که تمام آنها در قاره جدید قابل مشاهده بود. این معیارها عبارتند از: بلندتر بود از مناطق اطراف، زمین شناسی متمایز، محدوده کاملا مشخص و پوسته ضخیم تر از کف اقیانوس. نیک مورتیمر، نویسنده اصلی این مقاله گفته است: دانشمندان بیش از دو دهه در خصوص قاره زیلندیا تحقیق کرده اند و ارزش علمی قرارگرفتن زیلندیا در طبقه بندی قاره ها خیلی بیشتر از یک نام اضافی در لیست است. قاره ای که در زیر آب فرو رفته و همچنان یک پارچه است، میتواند برای “بررسی انسجام و فروپاشی پوسته قاره” بسیار مفید باشد.»

 

 


 

منبع

ابراهیم عطائی

ابراهیم عطائی، زاده ی یازدهم اردیبهشت سال 70 خورشیدی در بیرجند است. وی دوران ابتدایی خود را در شهر تربت جام سپری و درسال 81 به زادگاه خود بازگشت. از همان دوران به طور خودخوان به مطالعه در حیطه ی نجوم آماتور پرداخت. دیپلم رشته علوم ریاضی-فیزیک را در سال 87 دریافت کرد. در سال 88 با ورود به موسسه علوم آسمان مهر فعالیت های نجومی خود را بطور تخصصی تر پیش گرفت. علاقه ی وی بیشتر در حوزه اخترزیست شناسی، عکاسی آسمان شب، نجوم آماتور و آموزش آن است. وی دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در رشته آمار می باشد و به کاربرد این علم در سایر علوم علاقه بسیار دارد. از جمله مسئولیت های علمی وی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر عضو هیئت موسس کانون نجوم سپهر دانشگاه ملی بیرجند نویسنده سایت علم بازار مدیریت پروژه کشوری اطلس راهبردی نجوم مقدماتی دبیر علمی همایش های ماهانه علمی ایران مدرس نجوم مقدماتی و عکاسی نجومی عضو سابق دیپارتمان اخترزیست شناسی آیوتامی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *