ما میراث ستارگانیم | گذری بر گذشته

داشتم به لحظه شکل گیری عالم فکر می کردم! به مهبانگ، واقعه ای که شاید اصلا اتفاق نیفتاده باشه! و به شکل گیری حیات خودمون در زمین! اینکه چه چیزهایی که بر سر ما گذشت تا این حیات شکل گرفت! اینکه روزی تار و پود ما در کوره ستاره ها مشغول جوشیدن بود و روزی دیگه در فضای بی انتها درحال سفر! تا روزی که به تکه صخره ای چسبید و تا میلیارد ها سال بعد که اجداد ما (منظورم تک سلولی ها هستن! ) به وجود آمدن و تا وقتی که برای اولین بار در تاریخ زنگیمون از آب به خشکی پا گذاشتیم، و سالهایی که با هجوم وحشیانه حامیان خودمون(مثل شهاب ها ) به زمین دوباره کوره ی حیات خاموش شد و میلیون ها سال طول کشید تا بعدش روی پای خودمون وایستیم و با دستمون اجسام رو بگیریم تا روز هایی که غار نشین شدیم و به عموزاده های خودمون با حیرت و شگفتی نگاه کردیم (منظورم محیط اطراف هست) و تا روزهایی نه چندان دور که پیشرف کردیم و مغرور شدیم! محیط زیست خودمون رو با دستای خودمون نابود کردیم و از این بابت شاد شدیم، به آسمان که تاریخ و محل تولد ماست با تمسخر نگاه کردیم و اصلا فراموش کردیم که ما در ستارگان متولد شدیم! یادمون رفت که ما میراث ستارگانیم، فراموشمون شد که هیچ چیزی در عالم خلقت (مجموع جهان های قابل تصور و غیرقابل تصور) هیچ واژه ای توانایی تشریح حقارت ما رو نداره!

و امروز که گاهگاهی که دلمون میگیره رو به آسمون میکنیم و چند قطره اشک می ریزیم و فراموش میکنیم که با این همه، چه عظمتی در حقارت ما گنجونده شده و فراموش میکنیم که چه کسی تونسته «بحر رو در کوزه ای جای بده»

ما میراث ستارگانیم! یادمون نره از کجا اومدیم! نمیدونم تا حالا چندبار متولد شدیم، اما شاید بهتر باشه از حالا به بعد طوری رفتار کنیم که دفعه ی بعد فرد بهتری زاده بشیم!

 

 

توضیح تصویر: عکس از ستارگان صورت فلکی قوس! شاید از اونجا آمده باشم!

ابراهیم عطائی

ابراهیم عطائی، زاده ی یازدهم اردیبهشت سال 70 خورشیدی در بیرجند است. وی دوران ابتدایی خود را در شهر تربت جام سپری و درسال 81 به زادگاه خود بازگشت. از همان دوران به طور خودخوان به مطالعه در حیطه ی نجوم آماتور پرداخت. دیپلم رشته علوم ریاضی-فیزیک را در سال 87 دریافت کرد. در سال 88 با ورود به موسسه علوم آسمان مهر فعالیت های نجومی خود را بطور تخصصی تر پیش گرفت. علاقه ی وی بیشتر در حوزه اخترزیست شناسی، عکاسی آسمان شب، نجوم آماتور و آموزش آن است. وی دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در رشته آمار می باشد و به کاربرد این علم در سایر علوم علاقه بسیار دارد. از جمله مسئولیت های علمی وی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر عضو هیئت موسس کانون نجوم سپهر دانشگاه ملی بیرجند نویسنده سایت علم بازار مدیریت پروژه کشوری اطلس راهبردی نجوم مقدماتی دبیر علمی همایش های ماهانه علمی ایران مدرس نجوم مقدماتی و عکاسی نجومی عضو سابق دیپارتمان اخترزیست شناسی آیوتامی

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

  1. Mohsen Elhamian گفت:

    ذهن های کنجکاو در نقاط مختلف جهان به نتایج مشابهی می رسند … 🙂
    http://jooyande7.mihanblog.com/post/4

  2. واحدی گفت:

    خییییییلی فوق العاده بود. یعنی عااااااالی. واقعا قشنگ بود.
    با اجازتون کپیش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *