صفحه میرزا محمد ابراهیم عطائی ( دبیرچی )

مجموعه برداشت ها، خاطرات و آموزش های ابراهیم عطائی

وقایع نجومی هرچند کوچک بازهم برای بشر همیشه زیبا و چشم نواز بوده. کم نبوده اوقاتی که دلمون از زمین و زمان گرفته بوده و فقط با یک نگاه به آسمون و ستاره ها و یا راه کاهکشانش ناخودآگاه لبخند زدیم و‌همه چیز رو به خدا سپردیم …

ماه گرفتگی یکی از اون دسته وقایعی هست که همیشه بشر رو انگشت به دهان گذاشته! فکرش‌ رو بکن همینطور که تو خیابون با دوستات یا تنهایی در حال قدم زدنی و داری از هوای شبهای تابستون لذت می‌بری که ناگهان نگاهت به ماه میفته و اگه ملاحظه اطرافت رو نکنی احتمالا جیغ و داد راه بندازی! چرا که توی شب چهاردهم ماه قمری، به جای یک‌ماهه کامل، یه دونه ماه ناقص که یه تیکش سیاه شد رو داری میبینی، یا حتی بدتر، ممکنه ناگهان چشمت به یک ماه قرمز بیفته و ترس تمام وجودت رو بگیره! و بعدش این سوال رو از خودت بپرسی که یعنی چه اتفاقی قراره بیفته؟

بزارین واضح تر بگم، وقتی اینطور بلاهایی به سر ماه میاد، فقط به این معنی هست که ماه گرفتگی در حال رخ دادنه، ترسناک نیست، اتفاق شومی هم نیست، یک چیز طبیعیه، مثل وقتی که بارون می باره یا طلوع و غروب و خورشید حتی …

خسوف زمانی رخ میده که زمین، بین ماه و خورشید و در یک راستا قرار بگیره. وقتی زمین در این موقعیت قرار داشته باشه سایش روی ماه میفته و باعث میشه ماه تاریک بشه. اما زمین فقط سایه نداره، بلکه به علت بزرگی بیش از اندازه خورشید نسبت به زمین نیم سایه هم داره. ماه وقتی وارد نیم سایه میشه سیاه رنگ دیده میشه و وقتی که کامل وارد سایه بشه به علت تجزیه و انکسار نور خورشید توسط زمین، قرمز رنگ به چشم میاد. راحت ترش اینطور میشه که جو زمین نور خورشید رو به هفت رنگ تشکیل دهنش تجزیه می کنه. رنگ قرمز چون شکست کمتری نسبت به رنگ بنفش داره به سمت ماه روانه میشه و به طرفمون بازتاب می کنه، و این باعث میشه یکی یه دونه زشت آسمونی ما به رنگ‌ قرمز به چشم بیاد.

چرا رنگ ماه هنگام خسوف تغییر می کند؟
چرا رنگ ماه هنگام خسوف تغییر می کند؟

حالا قرار هست بزرگترین ماه گرفتگی قرن، پنجم امرداد ماه امسال رخ بده. در ادامه یک سری اطلاعات میزارم، امیدوارم ب دردتون بخوره و ضمنا این ماه گرفتگی رو از دست ندین چون تا ۸۷ سال دیگه چنین خسوفی نخواهیم داشت.

ساعت ۲۱:۴۴ : شروع خسوف با ورود ماه به نیم سایه.

ساعت ۲۱:۵۴ : آغاز ماه گرفتگی جزئی

بامداد شنبه: آغاز ماه گرفتگی کامل

ساعت ۰۰:۵۱ نقطه اوج ماه گرفتگی کامل

ساعت ۰۱:۴۳ : پایان ماه گرفتگی کامل

ساعت ۰۲:۴۹ : پایان ماه گرفتگی جزئی

ساعت ۰۳:۵۸ : پایان خسوف با خروج ماه از نیم سایه

 


 

عکس سربرگ رو خودم از ماه گرفتم، تاریخ یازدهم بهمن، ماه به صورت گرفته طلوع کرده بود. توضیحات بیشتر.

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *