گرده افشان های کیهانی

داشتم یک برنامه مستند از شبکه چهار نگاه می کردم، درباره برادر بزرگترمون، مشتری!
والبته اقمار شگفت انگیزش!
مثل آیو و اروپا! و اینکه هر کردومشون چه شگفتی هایی که ندارن! مثل آیو که فعالترین جرم آتشفشانی هست و مواد معدنی که برای تشکیل حیات ازش منتشر میشه ‌و قمر اروپا که اقیانوسی از آب هست، با آبفشانهایی به ارتفاع ۲۰۰ کیلومتر در فضا! و هیچ بعید نیست با همکاری آیو و تبدیل شدن خورشید به قول سرخ، در اروپا حیاتی تازه شکل بگیره! برام خیلی جالب بود که اقمار گرچه از نظر اندازه به پای سیاراتشون نمیرسن، ولی از لحاظ ویژگی های منحصر به فردشون دست اونا رو از پشت بستن!
یکی دیگه از گرده افشان های کیهانی به نظرم دنباله دارها هستن! روزگاری زمین اونقدر داغ و وحشی بود که مجال هیچگونه حیاتی در اون داده نمیشد، و این دنباله دارها بودن که آب رو به زمین آوردن. و شاید شهاب هایی که پای اجداد ما (موجودات میکروبی ) رو به این کره باز کردن!
گرچه در زمین گرده افشانی گیاهان، باعث باروری و یه جورایی ادامه حیات میشه! اما حقیقت اینه که به نظرم همین گرده افشانی در کیهان هم وجود داره! دنیایی که اون بالاست و با تلسکوپ دیده میشه، و دنیایی که اون زیر زیراست و با میکروسکوپ دیده میشه! به قولی، خیلی دور! خیلی نزدیک!

—————————————————————————————————————————————————————————————-

 

پ.ن: وبسایتم هر هفته یکشنبه راس بیست و سی دقیقه به روز میشه

تحریر شده بتاریخ بیست و چهارم آذرماه سنه یکهزار و سیصد و نود و چهار هجری خورشیدی

ابراهیم عطائی

ابراهیم عطائی، زاده ی یازدهم اردیبهشت سال 70 خورشیدی در بیرجند است. وی دوران ابتدایی خود را در شهر تربت جام سپری و درسال 81 به زادگاه خود بازگشت. از همان دوران به طور خودخوان به مطالعه در حیطه ی نجوم آماتور پرداخت. دیپلم رشته علوم ریاضی-فیزیک را در سال 87 دریافت کرد. در سال 88 با ورود به موسسه علوم آسمان مهر فعالیت های نجومی خود را بطور تخصصی تر پیش گرفت. علاقه ی وی بیشتر در حوزه اخترزیست شناسی، عکاسی آسمان شب، نجوم آماتور و آموزش آن است. وی دانش آموخته دانشگاه ملی بیرجند در رشته آمار می باشد و به کاربرد این علم در سایر علوم علاقه بسیار دارد. از جمله مسئولیت های علمی وی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: مدیر عامل موسسه علوم آسمان مهر عضو هیئت موسس کانون نجوم سپهر دانشگاه ملی بیرجند نویسنده سایت علم بازار مدیریت پروژه کشوری اطلس راهبردی نجوم مقدماتی دبیر علمی همایش های ماهانه علمی ایران مدرس نجوم مقدماتی و عکاسی نجومی عضو سابق دیپارتمان اخترزیست شناسی آیوتامی

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. واحدی گفت:

  بسیااااار زیبا
  فوق العاده بود

 2. جالب بود…مخصوصا اون آبفشان های دویست کیلومتری…خدا در لابلای لامکان است:))

 3. Sally.rad گفت:

  دیدگاه میکروسکوپی در کنار دنیایی از پشت تلسکوپ… جمله ی زیبایی نوشتید…
  خیلی دور… خیلی نزدیک…

  • ابراهیم عطائی گفت:

   خواهش می کنم
   در حقیقت اسم یک فیلم ایرانی هست
   اگه فرصت داشتین نگاش کنین

   • Sally.rad گفت:

    اتفاقا فیلم مورد علاقه م هست. بی اغراق یکی از شاهکارهای سینمایی ایرانه. بیش از 10 بار دیدمش و هر بار برام عمق بیشتری داشت… به نوعی یادآور دوران نوجوانیم هست…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال امنیتی را پاسخ دهید. *